Skäggagam

SÖK
Logga in för att posta i forumet
Sida av 4

11
0
juliarojare:
Ja det är exoterras lampor, visste inte att de var dåliga. Isåfall beställer jag nya direkt för min lokala arken zoo säljer bara dem. 3 utav lamporna sitter utanför terrariet men en utav sitter direkt ovanför stenen hon brukar sola på. Läste om en orm som hade fått epilepsi så det var därför mina tankar fördes dit, anfallen hon får liknar det väldigt. Har ringt till varenda veterinär i mitt närområde, även till flera stycken utanför och ingen kan hjälpa mig.

2966
1648
Hoggaforfan:
Exo terra är tyvärr standardsortimentet. Derans elektiska utbud lämnar mycket att önska.

Köp HID-lampa av Barkskog:
www.skoldpaddsgrejer.se/belysning/uv-lampor-mv/

Lite dyrare i inköp men billigare i längden då lamporna håller längre. Galet bra med.

Men måste vara innanför glaset på terrariet (lika bra att poängtera :-))

165
186
denka:
som många redan har påpekat uva,uvb lamporna måste va inne i terrariet typ 15 cm ovanför stenen typ

11
0
juliarojare:
Tack för tipset, har köpt nya lampor och ett nytt lysrör därifrån nu, det får kosta vad de vill. Okej då får jag flytta in resten lamporna också, för just nu är som sagt bara en inne i terrariet och den sitter ovanför hennes solplats ca15cm ovanför.

2052
780
psyjoh:
Uvb strålningen går ej genom glaset så det verkar som det är problemet. 
Har det gått så långt så det börjat krampa så lär du mest troligen behöva kalk/vitamin spruta för att det ska hjälpa. 
Har ingen erfarenhet av det själv men hört av andra som haft samma problem. 
Jag har själv haft kontakt med Jesper på Blå Stjärnan i Göteborg angående skäggisar. Han är duktig och hjälpsam. Hör av dig till honom. Kontakten finns på www.blastjarnan.se

2966
1648
Hoggaforfan:
denka skrev:
som många redan har påpekat uva,uvb lamporna måste va inne i terrariet typ 15 cm ovanför stenen typ

15cm gäller inte HID utan där är mer 30-35cm men det kan Barkskog guida om :-)

165
186
denka:
ahh aldrig haft HID.. men det stämmer hört att dom ska va grymma... ska själv prova på dom till min ödla nu ;)

Medlem i SHF
946
1183
Flyers90:
Släng upp en bild här på hur ditt terrarium ser ut så ska du se att du kommer kunna få massor med tips och hjälp om hur man kan göra med terrariet och hur man ska placera lamporna! =)

2052
780
psyjoh:
Avståndet på hid lampor beror på hur många watt det är. Ungefär lika många cm som watt i avstånd brukar man väl räkna har jag för mig. 

295
270
barkskog:
psyjoh skrev:
Avståndet på hid lampor beror på hur många watt det är. Ungefär lika många cm som watt i avstånd brukar man väl räkna har jag för mig. 

Det beror nog också på spridningsvinkeln som kan variera mellan olika fabrikat och olika lamptyper.
Exempel
Solar Raptor 70 W spot - 24°
Solar Raptor 70 W flood - 36°
Mega-Ray 70 W flood - 60°
Mega-Ray 70 W wide-beam - 90°
Logga in för att posta i forumet
Sida av 4
Redigera inlägg
Kom ihåg att följa terrariedjur.se's regler när du postar i forumet.
Infoga youtubeklipp
Klistra in adressen till youtube-klippet nedan: (exempel: http://www.youtube.com/watch?v=VaOjDr6H0fI)

Laddar upp och infogar bild