Dvärgskäggagam ohyra?!

SÖK
Logga in för att posta i forumet
Sida av 2

7
4
Gulligullan:

Jag behöver era kloka råd. 

jag köpte min allra första ödla i söndags, den 26/7 från en djuraffär med reptiler och akvariefiskar. I bilen på väg hem såg jag ett jätte litet svart kryp i transportlådan hon låg i men tänkte inte mer på det.

idag uppmärksammade jag att det kryper på henne och hon verkar klia sig. Vad ska jag göra? Behöver hon veterinärkontakt? Behandlar man själv? Är det farligt? Vad ska jag göra. Jag ska givetvis kontakta dom jag köpte henne av. De sa att hon är ca 3 mån gammal. Titta gärna på bild. De sitter i armhålan, är typ röda/bruna och vissa svarta. En del större en del mindre. är orolig.


7
4
Gulligullan:
1047772_agnsztttsxchfduodgio.jpg

7
4
Gulligullan:
1047772_cvvadgpmhpliojjxmnet.jpg

7
4
Gulligullan:
1047772_doiixyrddajqgixmeitw.jpg

17
6
MentosExotics:
Det där är tyvärr reptilkvalster (blodkvalster). Eftersom ödlan är så pass liten är det farligt att försöka behandla själv, då bekämpningsmedlen kan vara giftiga för henne.

Gör detta direkt:

Bada ödlan: Låt henne bada i ljummet vatten i 10–15 minuter (grunt, så hon bottnar). Det dränker de flesta vuxna kvalstren och lindrar klådan.

Sätt i karantän: Sätt henne i en ren plastlåda (med lufthål) med enbart hushållspapper i botten. Sätt henne absolut inte tillbaka i terrariet.


Kontakta veterinär: Boka tid för att få ett säkert läkemedel utskrivet som är anpassat för en så ung ödla.

Sanera: Hela terrariet måste tömmas. Släng allt bottenmaterial, skura noga och baka all trärinredning i ugnen på ca 100°C.


Kontakta butiken: Ödlan var smittad redan vid köpet. Informera dem och kräv att de står för veterinärkostnaden!

Hoppas det blir bra


7
4
Gulligullan:
Tusen tack för ditt svar! 

Medlem i SDS
6286
4773
Tropfrog:
Du har bara haft ödlan i några dagar!!  Krångla inte till det med behandlingar och veterinärkostnader. Det är inte sannolikt att butiken kommer att ersätta dig för det framöver. Nej, gå tillbaka med ödlan direkt till butiken och kräv återköp mot full återbetalning. Ju fortare desto bättre.

Mvh
Magnus 

Medlem i SkHF
1425
1660
NellyNiklas:

Tragiskt.

Tillbaks till butiken direkt och begär pengarna tillbaka.
Ta inte erbjudande att få en annan ödla eller utrustning. Har en ödla/reptil i butiken fått kvalster så har de andra sannolikt det också. 

Väl hemma igen sanera terrarium, utrustning etc. enligt anvisning ovan. 


Mvh
Niklas


Medlem i SDS
152
105
Nickesnoken:
Lämna tillbaka och kräv pengarna tillbaka. 

Medlem i SHF
284
365
Jubari:
Mycket tråkigt och slarvigt av djurbutiken. Som andra skriver, ha ödlan i karantän och behandla djuret alternativt lämna tillbaka och kräv återbetalning (Hade jag gjort).

Om du nu ska behandla så finns det goda alternativ som är harmlösa och inte kräver veterinärvård: www.zooplus.se/shop/hund/palsvard/lopp_fastingskydd/lopp_fastingspray/249850?activeVariant=249850.3

Spraya direkt på ödlan och i karantänlådan du behandlar i dagligen i några veckor så kommer kvalstren dö. Har du enbart kvalster på ödlan och du har en enkel karantänlåda så kommer de inte hinna lägga ägg, annars hade du behövt behandla genom alla potentiella cykler för att vara på den säkra sidan.

Du behöver heller inte behandla terrariet om du haft ödlan där - kvalstren kommer självdö utan sitt värddjur men det förutsätter att du behandlar ödlan i en låda en bit bort från terrariet och att du är noga med att inte släppa tillbaka ödlan tills behandlingen är över.
Logga in för att posta i forumet
Sida av 2
Redigera inlägg
Kom ihåg att följa terrariedjur.se's regler när du postar i forumet.
Infoga youtubeklipp
Klistra in adressen till youtube-klippet nedan: (exempel: http://www.youtube.com/watch?v=VaOjDr6H0fI)

Laddar upp och infogar bild